Nasz sprzęt

Czym fotografujemy?


W swojej pracy wykorzystujemy profesjonalny sprzęt fotograficzny.  Pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe dające jak najwyższą jakość obrazu. Rejestrujące wysokiej jakości filmy Full HD i zapewnia ręczną kontrolę nad wszystkimi parametrami, od liczby klatek na sekundę do dźwięku. Jasne, super-szerokokątne i stałoogniskowe obiektywy zapewniający doskonałą jakość obrazu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zarejestrować idealny obraz w warukach słabego oświetlenia. Aby zapewnić jak najwyższą jakość wykonywanych zdjęć ślubnych wspieramy się statywami, monopodami oraz lampami zewnętrznymi.Przypadł mi dziś zaszczyt opowiedzenia Tobie o sprzęcie, którego używamy podczas rejestracji wideo lub potocznie mówiąc podczas ,,kręcenia". Sprzęt niezbędny w naszej pracy to między innymi: kran kamerowy, slider, fly cam, kamera, aparat oraz mikrofon.

Z racji tego, że bardzo trudno jest opisać efekt użytego sprzętu, pozwolisz Drogi Czytelniku, że będę posiłkował się naszym filmikiem, który powstał specjalnie na tą okazję.
Niezbędnym i najważniejszym sprzętem, bez którego ciężko byłoby mówić o kręceniu jest kamera oraz aparat. Nie ma sensu rozpisywać się na ten temat, gdyż ich wygląd i parametry techniczne są ogólnodostępne na internecie. W naszym przypadku są to kamera marki Sony (PD 152 i FX 1000) oraz aparat Canon 5D mk III. Kamer używamy do kręcenia reportażu, natomiast aparat służy do nagrywania ujęć.

Kolejny ,,gadżet", o którym chciałbym wspomnieć to kran kamerowy (wysięgnik). Uciążliwy w składaniu i transporcie, ale za to uzyskane efekty pracy rekompensują nam wszystko. Wysięgnikiem uzyskujemy płynne ujęcia, od bardzo niskiego do bardzo wysokiego (ponad głowami bawiących się ludzi - 4m).
Z kolei slider to urządzenie umożliwiające wykonywanie płynnych ujęć. Kamerę przesuwamy po linii prostej w poziomie, uzyskując efekt płynnie, przesuwającego się obrazu wokół filmowanego obiektu.

Fly cam/ study cam, potocznie nazywany ,,kamizelką ochroniarza", to sprzęt który możemy ujrzeć na szklanym ekranie podczas eventów sportowych, w czasie których operator kamery biega za filmowanym obiektem. Fly cam służy do stabilizacji obrazu podczas szybkiego ruchu.

Na koniec warto wspomnieć o dwóch kwestiach, bez których ciężko byłoby nakręcić dobry materiał. Pierwszą z nich jest statyw. W naszym przypadku jest to statyw Manfrotto, z olejową głowicą. Trywialne, ale jakże prawdziwe jest stwierdzenie, iż bez dobrego statywu z pewną głowicą ciężko byłoby nakręcić stabilne lub płynne ujęcie.
Z kolei drugą bardzo ważną kwestią jest rekorder, który pełni istotną rolę w odbiorze audio/wizualnym. Dzięki niemu możemy wpiąć się bezpośrednio do miksera i nagrywać czystą, bez zakłóceń ścieżkę audio. Ponadto przy rejestracji dźwięku posiłkujemy się mikrofonem marki Rode.

Zastanawiasz się zapewne Drogi Czytelniku dlaczego wymieniam tu, aż tyle sprzętu... Odpowiedź jest bardzo prosta i na pewno nie wiąże się z kryptoreklamą. Sprzęt jest fundamentem jakości ujęcia. Warto zapamiętać, że za oferowanym sprzętem idzie jakość oferowanych usług.